E diferit salariul unui angajat pentru luna in care a beneficiat de concediu platit?

29 iunie 2017 39

Buna, daca un angajat a beneficiat de 7 zile de concediu platit, care ar putea fi cauzele ca salariul pe luna respectiva (din care fac parte cele 7 zile) sa fie mai mic? Multumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua, Dan!

Nu vad care ar fi motivul micsorarii salariului. Poate nu ati primit indemnizatia pentru cele 7 zile de concediu, desi aceasta, conform legii, se acorda cu cel putin trei zile calendaristice inainte de plecarea in concediu.

In cele din urma, pentru a inlatura neclaritatea dstra va sugerez sa va... mai detaliat adresati cu aceasta intrebare direct angajatorului.

Cele bune!

Cu respect,
Copetchi Stanislav

29 iunie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Cauza este ca vi s-a achitat pemtru zilele lucrate - salariul, iar pentru comcediu - indemnizatia. Este normal ca salariul sa fie mai mic pentru luna respectiva

30 iunie 2017