E gresit titlul de gospodărie, cine trebuie sa îndrepte greseala

11 decembrie 2019 104

Buna ziua! Ce trebuie sa facem in cazul cand ne este gresit titlul si vecinul pretinde la o parte din teren, care nu a fost niciodată a lui si el e conștient de lucru acesta. Pe portiunea de teren in cauza se afla un colt de casa. Ne-am adresat la mai multe instanțe, dar toti dau vina unul pe altul. Pana la urma, cine trebuie sa raspunda de aceasta eroare si cine trebuie s-o corecteze? Va multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Urmează a identifica decizia primăriei, de verificat care faptic este terenul alocat și limitele.
Daca se stabilește situația, iar pe cale amiabilă e imposibilă soluționarea ei, atunci, totul de va rezuma la acțiune de rectificare in instanța de judecată.

17 decembrie 2019