E în drept inspectorul vamal să mă întrebe unde plec, de ce circul așa des și cu ce mă ocup în afara țării?

5 ianuarie 2023 55

Buna! Circul aproximativ 2 ori pe săptămână în România la cumparaturi, duc copiii la cinema, fac studiile de master. Este un inspector vamal, care la ieșirea din țară mă întreabă unde plec, de ce circul așa des și cu ce mă ocup în afara țării? Vreau să știu dacă intră în obligațiunile lui funcționale sau e o chestie personală? E în drept inspectorul vamal să-mi pună așa intrebări și să mă supună unui control mai riguros decât aplicat altor persoane care stau cu mine în acelasi rând. Mulțumesc!

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Viorel.
Traversarea frecventă a frontierei este un indicator de risc care urmează a fi verificat minuţios de către inspectorii vamali.
În dependenţă de categoria de risc, inspectorii vamali aleg modalitatea controlului vamal.
pentru mai multe detalii consultaţi următorul ordin
https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=133756&lang=ro#

6 ianuarie 2023