E in drept Serviciul vamal ucrainean sa-mi ceara traducerea procurii autoturismului?

15 august 2017 100

Salut! Detin un autoturism pe baza de procura. La intrare in Ucraina, Serviciul vamal imi cere procura pe autoturism, eu o prezint in limba romana asa cum mi-a eliberat-o notarul. Vamesii ucraineni cer sa le prezint o traducere in rusa sau ucraineana. E legala solicitarea lor? Multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Da e legala , de fapt la intocmirea unei astfel de procuri urma sa mentionati ca plecati in Ucraina , aceasta ulterior fiind ori tradusa si legalizata de notar , ori intocmita in limba rusa !

16 august 2017