E legal sa-mi dotez masina cu leduri

12 octombrie 2017 51

Ledurile sunt incleiate de desubtul masinii, lateral si respectiv fata spate. Daca da, atunci este vreo restrictie la culoarea care lumineaza?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Da, regulamentul circulației rutiere interzice exploatarea autovehicolului în cazul în care numărul, tipul, culoarea şi regimul de funcţionare sau amplasarea dispozitivelor de iluminare exterioară sînt altele decît cele prevăzute prin construcţie și dacă acestea sunt altele decât culoarea albă.

14 octombrie 2017