E legala aplicarea amenzii de catre un stat strain asupra unui cetatean moldovean?

28 noiembrie 2019 30

O ruda a cazut prada escrocilor care aduceau masini de peste hotare in Ucraina si la intrarea in tara a inregistrat automobilul pe numele ei, ca fiind posesoare. Acum din Ucraina ii vin scrisori prin care este informata ca termenul de aflare in tara a automobilului a expirat si trebuie sa achite niste taxe, inclusiv amenda.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
***
Fiecare stat are competența să sancționeze faptele contravenționale sau penale săvârșite pe teritoriul lor, indiferent de cetățenia făptuitorului.

28 noiembrie 2019