E necesar sa am pasaportul tehnic al masinii cu mine cand ma deplasez cu masina?

5 februarie 2024 3

Buna ziua. Recent am fost oprit de un echipaj de politie, care mi-a cerut sa prezint pasaportul tehnic al masinii, pe care nu-l avea asupra mea. Politistii m-au informat ca este obligatoriu sa am pasaportul tehnic in masina. Este adevarat? Pe internet am gasit diferite versiuni si as vrea sa cunosc care sunt, de fapt, cerintele legale.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Nu e obligator să aveţi asupra sa certificatul de înmatriculare dacă aveţi buletinul de identitate la dumneavoastră.
Problema este generată de faptul că RCR pe de o parte stabileşte o asemenea obligaţie, însa pentru nerespectarea acesteia nu există sancţiune contravenţională or art.231alin.(5) care prevedea
(5) Conducerea vehiculului fără deținerea... mai detaliat certificatului de înmatriculare sau a dovezii înlocuitoare a acestuia ori fără deținerea poliței de asigurare obligatorie de răspundere civilă

se sancționează cu amendă de la 3 la 6 unități convenționale.

a fost abrogat prin LegeaNr.184 din 07-07-2022

Regulamentul circulaţiei rutiere prevede:
punctul 10.
2) Persoana care conduce un autovehicul (vehicul) trebuie să posede şi, la cererea polițistului, poliţistului de frontieră, ofiţerului echipei mobile a Serviciului Vamal, este obligată să înmîneze pentru control:

a) permisul de conducere perfectat pe numele său, valabil pentru categoria (subcategoria) din care face parte autovehiculul condus sau actul de identitate valabil pe numele său, pentru a putea fi verificat dreptul de a conduce vehicule din categoria (subcategoria) din care face parte vehiculul condus;

b) certificatul de înmatriculare a vehiculului;

5 februarie 2024