E necesara procura pt a scoate un minor din tara, in vacanta, in cazul in care detin custodia?

15 mai 2017 94

Buna, sunt divortata, am un baiat de 17 ani, care este in custodia nea. As dori sa stiu daca am nevoie de procura din partea tatalui pt a putea merge in vacanta in afara tarii. Multumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună seara, Adriana.

În conformitate cu art. 1 alin. (2) din Legea cu privire la ieșirea și intrare în RM pentru a merge în vacanță nu este necesar acordul tatălui.

15 mai 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Doar daca are perfeectat deja pasaportul strain, in caz contrar aveti nevoie de acordul tatalui la perfectarea acestuia!

15 mai 2017