E posibil amenda sa vină prin poștă?

14 august 2019 167

Bună! De curand am încălcat normă de viteza admisibilă, având 100 km/h prin localitate. Un automobil al poliției mi-a dat din farfuri, însă nu m-au oprit, nu au inclus girofarurile etc. E posibil amenda sa vină prin poștă? Există o astfel de procedură? Mulțumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Pentru inceput, urmează să fiți citat la sediu agentului constatator pentru întocmirea procesului verbal, unde puteți enunța obiecții sau cere asistarea de către un avocat.
După întocmire a procesului verbal, va fi luată decizia privind aplicarea sancțiunii sau nu.
Sigur, decizia de sanctionare poate veni prin poștă, însă, in lipsa respectării... mai detaliat unei proceduri corespunzătoare, aceasta poate fi anulata de instanță.

14 august 2019