E posibil ca 2 persoane sa faca imputerniceasca printr-o singura procura pe o terta persoana?

21 iulie 2023 3

Buna ziua. Ne-am adresat (2 persoane) la notar pentru a intocmi o procura ca o terta persoana sa ne reprezinte intr-o situatii in care suntem vizati. Notarul ne-a refuzat si a zis ca in asemenea situatii se fac 2 procuri separate. Nu putem figura 2 persoane intr-o procura. Este adevarat, sau notarul ne-a dus de nas pentru a incasa onorariu dublu?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Codul civil prevede:
Articolul 374. Procura

(1) Procură este înscrisul întocmit pentru atestarea împuternicirilor conferite de reprezentat unui sau mai multor reprezentanţi.

Din textul normei rezultă că în procură este un reprezentat dar pot fi mai mulţi reprezentanţi.

22 iulie 2023