E posibil ca o firmă la care am lucratin 2009 să plătească până în prezent asigurarea medicală la CNAM?

21 iulie 2018 32

E posibil ca o firmă la care am lucrat in 2009 să plătească până în prezent asigurarea medicală la CNAM? La acea firmă am lucrat doar o lună, fiindcă nu vroiau să-mi facă contract de muncă. În baza datelor de la CNAS nu este specificat că aș fi primit salariu de la ei. Ce drepturi mi s-au încălcat și în ce instanță să apelez?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Angajatorul achită primele de asigurare pe durata cît sunteți angajat.
Atît timp cît nu sunteți angajată, angajatorul nu are careva obligații de plată. Cu atît mai mult din 2009.
Care e încălcarea ce o considerați existentă?

21 iulie 2018