E posibil de pregatit dosarul de cetatenie romana pe linia mamei vitrege?

21 aprilie 2017 22

Daka tatal s-a recasatorit avind kopil minor, mama (vitrega) automat devine mama juridika a kopilului? Mama biologika a decedat, putem pegati dosarul pt cetatenia romana pe linia ei, a mamei vitrege?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, Anna.

Numai dacă mama vitregă a adoptat copilul, adică a urmat procedura legală de adopţie prevăzută de legislaţia Republicii Moldova.

25 aprilie 2017