E posibil sa cumpar un imobil prin procura?

20 iunie 2023 40

Buna ziua. E posibil sa cumpar un imobil prin procura? Nu pot sa ma prezint la notar, fiind plecat peste hotare. Poate sa ma reprezinte cineva prin procura? Valoarea imobilului vizat este de 15.000 Euro.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Elena Botnaru
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Domnul Vasile,
puteți cumpăra un bun imobil prin procură autetificată notarial, în conformitate cu dispozițiile art.1472-1502 Cod Civil al RM.
Cu respect, Elena Botnaru.

20 iunie 2023
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua Domnul Vasile, Legislația Republicii Moldova nu interzice ca bunul imobil să fie cumpărat în baza unei procuri autentificate notarial. Prin urmare, în baza procurii notariale de cumpărare a unui imobil, puteți împuternici o altă persoană să vă reprezinte la notariat pentru cumpărarea unui imobil - la prețul stabilit... mai detaliat în procură sau la cel negociat de persoana împuternicită.
La întocmirea procurii vă sugerez să fiți atenți la drepturile pe care le veți conferi persoanei împuternicite pentru a evita unele riscuri.
Succes !

21 iunie 2023