E posibil sa ma dezic de copii pentru a putea pleca peste hotare, pentru a le asigura o situatie financiara mai buna?

18 iunie 2017 240

Buna ziua, eu sunt un barbat care achita pensie alimentara. As vrea sa va intreb daca e posibil sa ma dezic de copii pentru a putea pleca peste hotare, pentru a le asigura o situatie financiara mai buna?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Puteti asigura o situatie financiara mai buna si fara a va ,,dezice ",de drepturile parintesti!

18 iunie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Comentati mai jos in caz ca aveti aplicata vreo interdictie

18 iunie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Nu exista asa ceva " a renunta la drepturi asupra copilului" Nimeni nu are nici un drept fata da nimeni. Cel mult obligatii.
Cat despre intrebari un tata si/sau o mama sau pe scurt un parinte are posibilitatea sa isi exercite acest drept de parinte oricand, nu poate sa renunte la... mai detaliat el si implicit nici la obligatiile ce decurg in aceasta calitate. Deci nu exista asa ceva - eu nu mai vreau sa fiu tatal acestui copil nu tine de dorinta cuiva anume si nu exista o astfel de declaratie.
Parintele poate fi decăzut din drepturile părintești doar de către instanța de judecată pentru anumite motive care influiențează negativ asupra copilului.
O atare renunţare este şi contrară intereselor copilului minor, al cărui statut civil se cere a fi stabilit.
NU SE POATE RENUNTA LA DREPTURILE PARINTESTI ACESTEA FIIND INCESIBILE , INALIENABILE SI IMPRESCRIPTIBILE!

18 iunie 2017