E posibil sa retragi donatia?

3 martie 2019 56

Bunica i-a facut tatalui donatie gospodaria in care traim. Poate bunica in urma decesului tatalui sa-si retraga donatia?

Jurist comments 2

Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna acestea sunt cazurile cind puteti revoca donatia sau sa cereti rezolutiunea contractului.
Revocarea donaţiei pentru ingratitudine
(1) Donaţia poate fi revocată dacă donatarul a atentat la viaţa donatorului sau a unei rude apropiate a acestuia, dacă se face vinovat... mai detaliat de o altă faptă ilicită faţă de donator sau faţă de o rudă apropiată a acestuia, situaţii care atestă o ingratitudine gravă, sau dacă refuză fără motive întemeiate să acorde donatorului întreţinerea datorată.
(2) Dacă donaţia este revocată, se poate cere restituirea bunului donat.
(3) Revocarea donaţiei poate fi făcută doar în decursul unui an din momentul în care cel îndreptăţit să revoce a luat cunoştinţă de motivul de revocare.
(4) Acţiunea de revocare a donaţiei nu poate fi înaintată contra moştenitorilor donatarului, nici de moştenitorii donatorului împotriva donatarului, cu excepţia cazului cînd donatorul a decedat pînă la expirarea termenului stipulat la alin.(3).
Rezoluţiunea contractului de donaţie în cazul stării de nevoie
(1) Dacă donatorul, după executarea donaţiei, nu mai este în stare să-şi asigure o întreţinere corespunzătoare şi să-şi îndeplinească obligaţiile legale de întreţinere faţă de terţi, poate cere de la donatar restituirea bunurilor donate pe care acesta le mai posedă.
(2) Cererea de restituire este inadmisibilă cînd donatorul şi-a provocat intenţionat sau prin culpă gravă starea de nevoie.

4 martie 2019
Diana  Moraru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Pentru rezilierea contractului de donatie este nevoie de prezenta ambelor persoane sau a actiona in judecata, ceea ce, iarasi, presupune ca ambele persoane sunt in viata. In situatia creata, bunul dobandit de tatal dvs urmeaza a fi transmis mostenitorilor.

4 martie 2019