E posibil sa trec copilul peste hotare fara acordul tatălui său?

30 iulie 2019 563

Bună ziua. Spuneti-mi, va rog, daca e posibil sa trec copilul peste hotare fara acordul tatălui său? Suntem divorțati, judecată mi s-a spus ca sunt împuternicită în drepturi depline.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
ce presupune drepturi depline? aveți un act în acest sens? sau doar domiciliul copilului este stabilit cu dumneavoatră?
Ieșire pe termen de pînă la 3 luni e posibil fără acordul celuilalt părinte; pentru stabilirea domiciliului copilului peste hotar, e nevoie de acordul tatălui sau o hotărîre de judecată ce va... mai detaliat înlociu acest acord, contrar, plecarea cu copilul poate fi catalogată drept răpire.

6 august 2019