E posibilă anularea actului notarial de vanzare-cumpărare?

24 septembrie 2019 115

Am o datorie la o companie de creditare nebancara. Dacă instrainez prin act notarial (donatie sau vanzare-cumparare) un bun imobil, creditorii pot cere anularea actului notarial mentionat? Mersi anticipat!

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Datoria dvs nu împiedică efectuarea unor acte de vânzare-cumpărare a bunurilor de către dvs, mai mult ca atât dacă bunul nu este gajat.

25 septembrie 2019
Valentin Ciuric
  • Avocat

Bună ziua! Domnul Eugen,

În anumite circumstanțe creditorii sunt în drept să solicite constatarea nulității contractului de înstrăinare a bunului imobil. Există practică judiciară când astfel de acțiuni au fost admise de către judecător.
Valabilitatea contractului va depinde de buna-credință a părților contractante. Dacă intenționați să înstrăinați pe pune acel bun, contractul... mai detaliat va fi considerat valabil, iar dacă urmăriți doar schimbarea formală a deținătorului bunului, acel contract va fi considerat nul.

Valentin Ciuric, Avocat
Tel.: 067 699 599

25 septembrie 2019