E posibila aplicarea amnistiei la privarea dreptului de a conduce?

15 iunie 2017 147

Salut! Daca o persoana a fost privata de dreptul de a conduce pe art 264 prim in anul 2015, persoana data cade sub legea amnistiei si care este procedura de inaintare a cererii? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Este o chestiune interpretabilă în practică, deoarece:
Legea amnistiei prevede la art. 14 ca amnistia nu se aplică pedepsei cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate.
Respectiv, ”conducerea automobilului” cade sau nu sub incidența noțiunii de ”exercitare a unei anumite activități”? Codul Penal... mai detaliat nu clarifică această dilemă.
Sub rezervă de interpretare, consider că este posibilă aplicarea efectelor amnistiei în partea ce ține de pedeapsa de privare de dreptul de a conduce. Pentru că privarea de acest drept este o pedeapsă complementară (art. 14 din Legea amnistiei - http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=366532)

15 iunie 2017