E posibilă recalcurea pensiei alimentare?

10 ianuarie 2018 53

Bună seara. Spuneți-mi, vă rog, dacă e posibil să se facă recalcul la pensia alimentară? Tatăl meu a achitat câte 30 de lei pe lună deoarece a mințit că nu lucrează oficial și a arătat doar carnetul de invaliditate. Dar acum am aflat că toți acești ani el a lucrat oficial și atunci a dus organele de drept în eroare. Mulțumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Da, legislația permite acest lucru. Adresațivă către executorul judecătoresc care execută dosarul și coordonați cu acesta faptul dat.

10 ianuarie 2018
Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare,
Conform art. 110, CF: În cazul în care starea materială sau familială a uneia dintre părţi s-a schimbat, instanţa judecătorească, luînd în considerare şi alte circumstanţe importante ale părţilor, este în drept, la cererea oricăreia dintre ele, să modifice cuantumul pensiei de întreţinere sau să-l scutească pe debitorul întreţinerii de... mai detaliat plata acesteia.

25 ianuarie 2018