E posibill să plătești alimente după dezicerea de drepturi ?

17 februarie 2018 104

Bună ziua! Tatăl meu a fost decazut din drepturi părintești și din spusele mamei am înțeles că e scutit ca să plătească alimente, dar cu puțin timp în urmă am aflat că regulat îi vin scrisori de la judecată ca să achite. Explicați-mi vă rog cum este procesul și ce se întîmplă dacă nu achită? Mulțumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Mihaela,
Decăderea părinților din drepturile părintești nu îi scutește pe aceștia de obligațiile pe care le au.
Aceasta presupune ca tatăl dvs oricum trebuie să achite pensia de întreținere pentru copiii minori pe care îi are.
La cererea creditorului executorul poate calcula dobânda de întârziere, poate solicita instanței de judecată aplicarea interdicției... mai detaliat de părăsire a țării pe un termen de 6 luni și nu mai mult decât de 3 ori consecutiv.
De asemenea poate urmări bunurile și veniturile debitorului.
In cazul în care se eschivează intenționat,, ascunde bunurile și veniturile sale se poate ajunge și până la atragerea la răspundere penală pentru neexecutarea unei hotărâri judecătorești!

18 februarie 2018