Ecologie

10 februarie 2023 47

Buna ziua. Este permis sa arunc apa cu care se spala podeaua din incapere pe marginea drumului in canalele de scurgere a apei de ploaie?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Dumitru.
De principiu nu se permite.
deşi legiuitorul nu prevede expres despre interzicerea deversării apei uzate în canalele de scurgere însă în acelaşi timp nici nu autorizează asemenea loc pentru deversare.
Codul contravenţional prevede la art. 113
(5) Deversarea, în apele de suprafaţă, în canalele de irigare şi de desecare, pe terenuri,... mai detaliat indiferent de modul lor de folosință, și în rețeaua publică de canalizare sau în alte locuri neautorizate, a apelor uzate neepurate, provenite din activități casnice și noncasnice, a celor poluate termic, a apelor contaminate cu germeni patogeni şi cu paraziţi, a produselor sau reziduurilor petroliere şi a altor poluanţi

se sancţionează cu amendă de la 18 la 30 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 180 la 300 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice.

Logica de a interzice deversarea apelor uzate în sistemul de scurgere ar fi că, sistemul de canalizare, ipotetic ar trebui să aibă o procedură de epurare a apelor uzate pe cînd sistemul de scurgere a apei de ploaie transportă apa direct în rîu sau bazinele acvatice care se află mai jos fără a fi epurate cumva, astfel apa uzată deversată în aceste canale va polua întregul bazin acvatic.

10 februarie 2023