Efectuarea lucrărilor de reparație în apartament

11 decembrie 2018 119

Cum am putea să depășim așa o situație: vecinii fac reparație în apartament și produc un zgomot insuportabil. Copilul se trezește dimineața plângând de la zgomot, la amiază la fel nu putem să dormim. E un coșmar. Administrația și personal eu am rugat vecinii să ne permită macar la amiază să doarmă copilul - ne zic bine bine și continuă lucrările. Ce măsuri se pot întreprinde cu astfel de oameni. Vă mulțumesc!

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Mariana,

Codul Contravențional prevede că efectuarea lucrărilor de reconstrucţie sau a altor lucrări, însoţite de zgomot, în încăperile din blocurile locative de la ora 18 pînă la ora 8
se sancţionează cu amendă de la 12 la 30 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice.

Puteți solicita de la agentul constatator din... mai detaliat cadrul Poliție să aplice o amendă vecinilor Dvs. și posibil după aceasta ei vor fi mai receptivi și vor respecta liniștea necesară pentru Dvs. și copilul Dvs.

Dacă aveți întrebări suplimentare mă puteți contacta.

12 decembrie 2018