Eliberare din functie

19 iulie 2018 42

Buna ziua. In noiembrie 2016 m-am angajat la o firma si am lucrat pana in februarie 2017 cand am aflat ca sunt insarcinata si a inceput cosmarul. Am fost eliberata din functie pe articol, insa nu au fost dovezi si totul asa si a ramas. Acum, ca am nascut si mi-am revenit, as putea sa cer o despagubire morala pentru umblatura pe la politie? Am vrut sa intreb daca eliberarea din functie inseamna concediere? Pot primi acum ceva pentru ca nu pot sa-mi iau cartea de munca, pentru ca nu mi-o dau pana nu le scriu cerere de eliberare de buna voie. Ce sa fac acum? Va rog foarte mult, un sfat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Da, eliberarea din funcție înseamnă concediere.
Dvs trebuia să contestați ordinul de concediere. Însă legea prevede un termen limită de 3 luni de când ordinul v-a fost adus la cunoștință.
Dacă ordinul este ilegal, puteți cere prejudiciul moral.

25 iulie 2018