Eliberare din functie fara sa muncesc 14 zile

20 septembrie 2018 51

Buna ziua. Activezi intr-o companie de circa 4 luni si din motive personale doresc sa ma eliberez fara a lucra cele 14 zile conform Codului muncii. E posibil asa ceva?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Dan,
Aceasta este posibil cu condiția ca și angajatorul sa fie de acord.
In asemenea situație contractul poate fi reziliat într-un termen mai scurt sau chiar în următoarea zi, dacă acceptă angajatorul.

20 septembrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Vedeți dacă va regăsiți în una din următoarele situații pentru a profita de această prevedere:
Codul muncii articolul 85 alineatul (2) prevede următoarele:
În caz de demisie a salariatului în legătură cu pensionarea, cu stabilirea gradului de dizabilitate, cu concediul pentru îngrijirea copilului, cu înmatricularea într-o instituţie de învăţămînt, cu trecerea cu... mai detaliat traiul în altă localitate, cu îngrijirea copilului pînă la vîrsta de 14 ani sau a copilului cu dizabilităţi, cu alegerea într-o funcţie electivă, cu angajarea prin concurs la o altă unitate, cu încălcarea de către angajator a contractului individual şi/sau colectiv de muncă, a legislaţiei muncii în vigoare, angajatorul este obligat să accepte demisia în termenul redus indicat în cererea depusă şi înregistrată, la care se anexează documentul respectiv ce confirmă acest drept.

20 septembrie 2018