Eliberare din functie in timpul concediului

11 septembrie 2018 235

Dna Marina a fost angajata, temporar, in locul unei alte doamne, Elena, care a iesit in concediul de maternitate, ulterior concediu de ingrijire a copilului. In timpul inlocuirii, dna Marina a iesit si ea in concediu de maternitate. Dna Elena a hotarat sa se intoarca din concediul de ingrijire la serviciu, cu 3 luni inainte de termenul limita al concediului. Intrebarea este: directia scolii are dreptul sa o elibereze din functie (care a fost ocupata temporar) pe dna Marina care este in concediu de ingrijire a copilului?

Jurist comments 1

Nicolae Ilco (Calin)
  • Parajurist
  • Alte contravenţii

Salutare

Conform al. 3, art. 83, Codul Muncii:

Articolul 83. Încetarea contractului individual de
muncă... mai detaliat pe durată determinată

(3) Contractul individual de muncă pe durată determinată încheiat pentru perioada îndeplinirii obligaţiilor de muncă ale salariatului al cărui contract individual de muncă este suspendat sau care se află în concediul respectiv (art.55 lit.a) încetează în ziua reîntoarcerii acestui salariat la lucru.

Articolul 86. Concedierea

(2) Nu se admite concedierea salariatului în perioada aflării lui în concediu medical, în concediu de odihnă anual, în concediu de studii, în concediu de maternitate, în concediu parţial plătit pentru îngrijirea copilului pînă la vîrsta de 3 ani, în concediu suplimentar neplătit pentru îngrijirea copilului în vîrstă de la 3 la 4 ani, în perioada îndeplinirii obligaţiilor de stat sau obşteşti, precum şi în perioada detaşării, cu excepţia cazurilor de lichidare a unităţii.

Deci, contractul de muncă a încetat în circumstanţe ce nu depind de voinţa părţilor în ziua reîntoarcerii salariatului (D-na Elena) la muncă, salariatul care se află în concediu (D-na Marina) va lua cunoştinţă cu ordinul (dispoziţia, decizia, hotărîrea) angajatorului, după reîntoarcerea din concediu de maternitate.

Servus

11 septembrie 2018