Eliberare din propria dorinta

19 august 2018 104

Bună! Sunt student și am început să lucrez la o companie acum o lună și ceva în urmă. Dar am nevoie să mă concediez din motiv că am nevoie să mă pregătesc de Facultate. Pot să scriu cerere de demisie și să primesc salariul fără a mai lucra 14 zile?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Nu este posibil dacă angajatorul nu acceptă eliberarea din aceiași zi sau alt termen. Legea prevede expres obligația privind termenul de 14 zile cu condiția că nu sunt alte acorduri.

19 august 2018