Eliberare din serviciu

8 august 2017 182

Salut! Eu lucrez intr-un serviciu de paza. Concediu nu mi se da, polita medicala nu ne se achita, salariul mi se achita cu intirzere si jumate pe cartela si cealalta jumate ni se da in mina. Am scris cerere de eliberare si mai mult la serviciu nu ma duc. Seful m-a sunat si me-a zis ca o sa ma dea afara pe articol. E posibil asa ceva?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua!

Da, e posibil.

Conform legii (art.85 din Codul muncii) după depunerea cererii de demisie urmează să mai activaţi 14 zile calendaristice. În caz contrar, dacă nu ieşiţi la muncă riscaţi să fiţi concediaţi în baza lit.h) alin.1 art.86 din Codul muncii (absenţa repetată fără motive întemeiate de la lucru timp... mai detaliat de 4 ore consecutive (fără a ține cont de pauza de masă) în timpul zilei de muncă). Ca şi consecinta, in carnetul dvs de munca se va consemna faptul incetarii contractului individual de munca in legatura cu concedierea dvs, dar nu in legatura cu demisia, fapt ce ar putea deranja viitorii angajatori pe motiv ca contractul de munca a incetat din vina dvs.

Cu respect

8 august 2017

da am inteles dar ei nu miau dat concediu de fel timp de un an si jumate si salariul jumate pe card si jumate in mina

8 august 2017
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

1. Faptul că angajatorul nu va acordat concediul anual, nu constituie motiv de a nu lucra cele 14 zile.

2. La expirarea celor 14 zile calendaristice, angajatorul este obligat să vă achite toate drepturile salariale. Deci, dacă nu aţi primit indemnizaţia pentru concediul anual nefolosit, atunci la data eliberării, angajatorul... mai detaliat urmează să o achite. Dacă refuză să achite atunci puteţi să-l acţionaţi în judecată.

3. Pentru faptul achitării în plic, a unei părţi din salariu, puteţi sesiza Inspecţia Muncii.

8 august 2017