Eliberare din serviciu

15 septembrie 2020 77

Doresc să mă eliberez din serviciu, dar la angajare mi-au dat un document (pe care l-am semnat) in care se zice că trebuie să îi preîntâmpin cu 3 luni înainte de eliberare că doresc sa plec. În caz contrar, se aplică amendă. Eu am găsit alt loc de muncă și pot să lucrez doar 2 săptămâni. Compania îmi zice că potrivit anexei la contractul individual de muncă, trebuie să lucrez încă trei luni, dar încă nu s-a încheiat perioada de proba de 3 luni. Ce să fac?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Mihai Triboi
  • Jurisconsult
  • Dreptul civil
  • Dreptul muncii
  • Dreptul imobiliar
  • Dreptul afacerilor

Bună ziua!
Adresați-vă la Inspecția Muncii cu o sesizare. Termenul pentru anunțarea demisiei prevăzut de Codul Muncii este de 14 zile calendaristice. Orice prevedere în contractul individual de muncă care stabilește pentru salariat drepturi sub acelea prevăzute de Codul Muncii este lovită de nulitate.
Suplimentar, se interzice aplicarea amenzilor pentru... mai detaliat încălcarea disciplinei de muncă.
Astfel, cel mai probabil că acest acord poate fi declarat nul.

Mult succes!

15 septembrie 2020
Rodica Jereghi
  • Jurisconsult
  • Dreptul muncii
  • Alte domenii

și eu sunt de aceeași părere, că trebuie să sesizați Înspecția Muncii.

15 septembrie 2020
Iulia Furtuna
  • Avocat
  • Dreptul muncii
  • Dreptul civil
  • Dreptul familiei

Andrei, inregistrati cererea de demisie si dupa 14 zile calendaristice (sau o luna, daca sunteti conducator, adjuct sau contabil sef) considerati ca raporturile de munca cu actual Dvs angajator au incetat (adica, nu va mai prezentati la locul de munca si solicitati sa vi se elibereze ordinul de eliberare din... mai detaliat serviciu cu achitarea platilor salariale, inclusiv compensarea concediului nefolosit pro rata). Angajatorului ii explicati ca prevederea din contractul Dvs de munca, care stabileste un termen de preaviz de 3 luni pentru demisie, este nula absolut in temeiul art. 12 si 49 (3) din Codul muncii. Mai mult ca sigur ca angajatorul nu va putea executa silit impotriva Dvs amenda pentru nerespectarea termenului de preaviz contractual (3 luni).

Succes!

18 septembrie 2020