Eliberare fortata de la locul de munca

21 ianuarie 2022 77

Buna ziua. Activez de 5 ani intr-o institutie prescolara de stat. Cand am fost angajata, nu mi s-a spus pe ce perioada sunt angajata. Vara trecuta am revenit din concediul de maternitate, dar nu mi-au dat inapoi grupa in care am lucrat pana a iesi in concediu, m-au plimbat prin alte grupe ca sa inlocuiesc educatorii. Astazi a venit doamna directoare si a cerut sa scriu cerere de eliberare. Aceasta a spus ca nu mai sunt locuri de munca si ca ma vor telefona cand vor avea nevoie sa inlocuiesc pe cineva, peste 2 sau 3 luni. Mentionez ca am copil de 3 si 4 luni care frecventeaza aceasta gradinita. Totul s-a intamplat fara niciun motiv, nu am avut nicio observatie pe parcursul activitatii mele la institutie. A procedat legal directoarea cu mine?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Victoria, eu vă propun să vă adresați cu o cerere la Inspectoratul de Stat al Muncii din raza, unde locuiți sau activați.

22 ianuarie 2022