Eliberare forțată din serviciu

3 aprilie 2020 335

Am fost pe buletin de boală. Când m-am întors și am prezentat buletinul, șeful m-a obligat să scriu cerere de eliberare. Asta s-z întâmplat când deja era instituită perioada de carantină. În cererea de eliberare nu a fost indicată data eliberării, la indicația șefului, care a spus că o va indica el cu mâna lui. Cât de legal a fost acest proces de eliberare?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Bună ziua Ion,

Posibil să fie o încălcare a legislației. Art. 86 din Codul Muncii prevede expres motivele pentru concedierea salariatului.

Dar trebuie de analizat toate circumstanțele, posibil este cazul lichidării unităţii, reducerii numărului sau a statelor de personal conform art. 88 Codul Muncii.

4 aprilie 2020
Iulia Furtuna
  • Avocat

Ion, cu siguranta este incalcarea dreptului dvs la munca. Cererea de demisie se scrie exclusiv din proprie initiativa si dorinta. In cazul in care nu ati avut o asemenea intentie, incetarea raporturilor de munca de catre angajator trebuia efectuata strict conform temeiurilor de concediere si garantiilor salariale aferente. Vedeti art.... mai detaliat 86, dupa caz art. 186 din Codul muncii: https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=113032&lang=ro

5 aprilie 2020