Eliberarea angajatei aflate in concediu de ingrijire a copilului

28 decembrie 2020 24

Buna ziua! Am contract individual de munca pe termen determinat si ma aflu in concediu de ingrijire a copiilor. Angajatorul are dreptul sa nu-mi prelungeasca acest contract? Astfel, noi, persoanele care suntem in concediu de ingrijire a copiilor ramanem fara loc de munca asigurat. De ce legea nu apara in astfel de cazuri salariatul? Mersi!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Legea prevede contract pe termen determinat si nedetrminat, ce tine de cei cu termen determinat, contractul prevede expres cind acesta va inceta, aici angajatorul nu are careva obligatii de prelungire, si nici nu poate fi vorba de discriminare. Aici nu legea nu va apară, ci nu ati intrat in esența... mai detaliat raportului contractual, este cu limita expresa indiferent de situația dumneavoastră.
Asa contracte se prelungesc doar daca ambele parti doresc.
Sa fi fost contract pe perioada nedeterminata, atunci nu e posibil eliberarea persoanei pur si simplu, aici persoana e protejata alt fel.

6 ianuarie 2021