Eliberarea certificatului de urbanism

13 martie 2024 3

Buna ziua. Am cumparat un teren pentru constructii intr-o zona noua, unde nu sunt trase comunicatiile. Arhitectul din localitate spune ca nu elibereaza certificate de urbanism pentru terenurile respective, pana nu se formeaza o asociatie in frunte cu o persoana responsabila care sa obtina avizele pentru toate comunicatiile in zona respectiva. Cat de legale sunt actiunile arhitectului? Are acesta dreptul sa nu elibereze certificate de urbanism?

Jurist comments 1

Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Bună ziua.
Arhitectorul și mulți alți funcționari pot să spună multe, Dvs depuneți cererea și documentele necesare pentru obţinerea certificatului de urbanism pentru proiectare și o să primiți un răspuns în scris pe care o să îl puteți contesta dacă vom considera că este emis ilegal.

15 martie 2024