Eliberarea conditionata

30 iunie 2024 3

Buna ziua. In 2020, sotul meu in 2020 a fost condamnat la 6 ani si 6 luni de inchisoare, in temeiul art. 188 alin. 2 CP (Tilharie). Acum, dupa ce a ispasit mai mult de 2/3 din termenul condamnarii, doreste sa ceara aplicarea art. 92 CP, ca sa-i schimbe pedeapsa pe ore de munca sau amenda. Caracteristica e foarte buna. Are sanse sa se intoarca acasa anul acesta? Care alte solutii exista? Va multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Ghețivu
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua, principalul este să respectati procedura legală, și să prezentati toate actele necesare.
De stiu este că, în cazul în care instanţa de judecată respinge demersul pentru liberarea condiţionată de pedeapsă înainte de termen sau pentru înlocuirea părţii neexecutate din pedeapsă cu o pedeapsă mai blîndă, depunerea repetată a demersului... mai detaliat poate avea loc după înlăturarea motivelor de fapt şi/sau de drept invocate de instanţă la respingerea demersului, dar nu mai devreme de 6 luni de la data rămînerii definitive a hotărîrii.

30 iunie 2024