Eliberarea din functie

25 iulie 2017 133

Poate directorul scolii sa elibereze din functie un Profesor-maistru dupa o vechime de munca de minim 9 ani la aceeasi scoala?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Codul Muncii prevede expres la art. 86 motivele pentru care este admisa concedierea.
Astfel, daca unul din acestea se regaseste in situatia profesorului, atunci, directorul avea tot dreptul sa-l concedieze.

Pentru aceasta, citi mai detaliat motivele reglementate de art. 86 ( http://lex.justice.md/md/326757/ )

26 iulie 2017