Eliberarea din functie a contabilului-sef

1 aprilie 2021 144

Buna ziua. Cum corect se elibereaza contabilul-sef in temeiul art. 86 alin.1 lit. y) prim CM, in urma unui preaviz? Si este posibila angajarea (incheierea CIM) unui nou contabil-sef in aceasta perioada de 14 zile, conform art. 55 alin. 1 lit. f) din Codul Muncii?

Jurist comments 1

M P
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua Ludmila.

În cazul aplicării art. 86 ali. (1) lit. y) prim, nu este necesară preavizarea.

Condiția impusă este următoarea: Contractul individual de muncă încetează în temeiul ordinului (dispoziţiei, deciziei, hotărîrii) angajatorului, care se aduce la cunoştinţa salariatului, sub semnătură, cel tîrziu la data eliberării din serviciu.

După data eliberării, poate fi... mai detaliat încheiat orice tip de contract care nu contravine legislației muncii, inclusiv cel încheiat în temeiul art. 55 alin. (1) lit. f).

Mult succes.

4 aprilie 2021