Eliberarea din functie din propria dorinta

28 august 2019 136

Buna ziua. Doresc sa ma eliberez de la locul de munca, respectand termenul legal de a mai lucra inca 2 saptamani. Administratia intreprinderii refuza categoric sa accepte cererea mea, motivul principal fiind ca nu are cine ramane in locul meu. Ei recurg chiar la diferite amenintari. Cum ar trebui sa procedez in asa situatie? Cat de corect ar fi ca la expirarea acestor 2 saptamani sa nu ma mai prezint la serviciu, in caz ca administratia companiei nu accepta cererea de eliberare din propria initiativa? Prin ce metode as putea demonstra ca aceasta cerere a fost scrisa intr-adevar in termeni legali cu 14 zile inainte de termen, dar angajatorul nu a dorit sa o primeasca?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Vedeti raspuns la intrebare similara aici: http://yavo.md/raspunsuri/v/sunt-obligat-sa-muncesc-cele-14-zile

28 august 2019