Eliberarea din functie din proprie initiativa

20 februarie 2019 237

Daca am decis sa ma eliberez din proprie initiativa, sunt obligat sa lucrez inca 14 zile? Am scris cerere de eliberare cu 14 zile in urma, insa nu a fost semnata de angajator. Angajatorul are dreptul sa imi taie din salariu?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Începînd cu următoarea zi depunerii cererii de demisie începeți sa calculați 14 zile. În ultima zi angajatorul trebuie sa va achite toate drepturile salariale și sa va elibereze actele dvs care se afla la el.
Dacă, părțile continua raporturile contractuale dupa 14 zile aceasta ar putea fi interpretată ca munca forțată... mai detaliat interzisă prin lege.

Cererea de concediere urma a fi depusa astfel încât să dispuneți de o dovada ca a fost înregistrată.

21 februarie 2019