Eliberarea din serviciu

19 iulie 2018 143

Buna ziua. Va rugam raspuns la urmatoarea intrebare - dacă în ordinul de eliberare de la serviciu este obligatoriu de indicat ca se achita compensatia pentru concediul nefolosit.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Cristian Papanaga
  • Avocat

În ordinul cu privire la aprobarea demisie se indică că contabilitatea va efectua calculul și va achita zilele de concediu anuale nefolosite. În Ordin pot fi prevăzut și numărul zilelor acumulate. Chiar dacă Ordinul nu prevede nimic în acest, salariatul rămâne a fi îndreptățit să-i fie achitate acele zile.

Dacă nu... mai detaliat sunteți de acord cu suma primită atunci solicitați în scris ( cu dovada recepționării) de la Angajator o descifrare a calculelor, reținerilor etc. Un următor pas ar fi adresarea la Inspecția Muncii.

Succese!

19 iulie 2018