Eliberarea hotărârii judiciare

13 mai 2023 18

Bună ziua. Am avut câștig de cauză într-un proces de încasare în regres a unor sume de la o persoană pentru care am fost fidejusor. Hotărârea integrală a fost pronunțată pe data de 15 martie 2023, dar până în ziua de azi nu am primit-o, deși trebuia să o primesc prin poștă. Persoana care trebuie să-mi întoarcă sumele menționate mi-a scris că nu a știut de judecată și că mă va acționa în judecată, deoarece a lipsit motivat. În ce termen poate face acest lucru? Sunt șanse ca judecătoria să-i dea câștig de cauză?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Termenul de contestare cu apel este de 30 de zile de la momentul pronunțării.
Dacă persoana respectivă va solicita repunerea în termen, iar instanța o va repune în termen și va constata că sunt erori de procedură legate de citare - există probabilitatea să fie trimisă la rejudecare cauza.

Codul de... mai detaliat procedură civilă prevede:

Articolul 362. Termenul de declarare a apelului

(1) Termenul de declarare a apelului este de 30 de zile de la data pronunţării dispozitivului hotărîrii, dacă legea nu prevede altfel.

(2) Termenul de apel se întrerupe prin decesul participantului la proces care avea interes să facă apel sau prin decesul mandatarului căruia i se comunicase hotărîrea. În astfel de cazuri, se face o nouă comunicare la locul deschiderii succesiunii, iar termenul de apel începe să curgă din nou de la data comunicării hotărîrii. Pentru moștenitorii asupra cărora au fost instituite măsuri de ocrotire judiciară sau pentru cei dispăruţi fără veste termenul curge din ziua în care se numeşte tutorele sau curatorul.

(3) Repunerea în termen de apel se face de către instanţa de apel în cazurile şi în ordinea prevăzute de art.116.

Articolul 116. Repunerea în termen

(1) Persoanele care, din motive întemeiate, au omis termenul de îndeplinire a unui act de procedură pot fi repuse în termen de către instanţă.

(2) Cererea de repunere în termen se depune la instanţa judecătorească care efectuează actul de procedură şi se examinează în şedinţă de judecată. Participanţilor la proces li se comunică locul, data şi ora şedinţei. Neprezentarea lor însă nu împiedică soluţionarea repunerii în termen.

(3) La cererea de repunere în termen se anexează probele ce dovedesc imposibilitatea îndeplinirii actului. Totodată, trebuie efectuat actul de procedură care nu a fost îndeplinit în termen (să fie depusă cererea, să fie prezentate documentele respective etc.).

(4) Repunerea în termen nu poate fi dispusă decît în cazul în care partea şi-a exercitat dreptul la acţiune înainte de împlinirea termenului de 30 de zile, calculat din ziua în care a cunoscut sau trebuia să cunoască încetarea motivelor care justifică depăşirea termenului de procedură.

(5) Încheierea judecătorească prin care este respinsă cererea de repunere în termen poate fi atacată cu recurs. Încheierea prin care s-a făcut repunerea în termen nu se supune recursului.

14 mai 2023