Eliberarea nelegitima din serviciu.

17 februarie 2020 137

Buna! Spuneti-mi, va rog, ce trebuie sa fac in cazul in care angajatorul ma elibereaza nelegitim din serviciu. Mai concret, imi zice ca pot sa nu ma mai prezint la serviciu, fara niciun motiv legal. Am citit art. 90 din Codul Muncii al RM, dar vreau niste sfaturi mai concrete. Ce sa fac? Mersi.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
prim sfat, adresațivă cu o sesizare la Inspectoratul muncii, această entitate are atribuții de control, cît și sancționare în caz de depistare a unor încălcări.
Totodată, o concediere ilegală, poate fi contestată în instanță, în acest caz, vă va prinde bine o constatare a ilegalității acțiunilor angajatorului, efectuată de Inspectoratul muncii

18 februarie 2020