Eliminarea datelor despre tata din certificatul de nastere al copilului minor

17 septembrie 2023 3

Buna! Concubina mea are un copil in varsta de 14 ani. Noi am inceput sa traim cu concubina cand bebelusul avea 5 luni. In certificatul de nastere al copilului au fost indicate datele mamei si ale tatalui. Ei nu au fost casatoriti, exista si un aviz in original precum ca mama e celibatara. Dupa nasterea copilului, tatal acestuia a disparut. Mama s-a adresat in judecata pentru stabilirea si incasarea pensiei alimentare lunare pentru copil. Ambii parinti s-au prezentat in instantra si tatal a recunoscut ca este parintele biologic. Instanta l-a obligat sa achite pensie alimentara in marime de 250 de lei in contul bancar deschis pe numele mamei, pana la implinirea de catre copil a varstei de 18 ani. Cu toate acestea, tatal in toti acesti ani nu a achitat nimic. Executorul judecatoresc la care s-a adresat mama copilului sustine ca nu-l poate gasi pe debitor (posibil sa-si fi schimbat numele sau sa fi plecat din tara). Mama copilului doreste sa elimine din certificatul de nastere al copilului datele tatalui biologic, care in toti acesti ani nu s-a interesat de soarta copilului. Va rog mult, cine poate sa ne ajute cu un sfat? Cum putem sa rezolvam aceasta problema? Care este procedura, ce documente trebuie adunate? Mersi mult!

Jurist comments 4

Sergiu Galeru
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere
  • Alte domenii

Bună ziua!
Nu este posibil să -l eliminați pe tatăl biologic din certificatul de naștere.
Dar este posibilitatea să-l decadeți din drepturile părintești.

18 septembrie 2023
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna,
dacă nu creșesc și nu sunt introduse modificări, este posibil prin adopție, astfel, dvs urmează să fiți inclus în calitate de tată cu excluderea celui biologic.
Adopţia copilului de către celălalt soţ este permisă numai în cazul în care, la data depunerii cererii de adopţie, durata căsătoriei soţilor este... mai detaliat de cel puţin un an.

18 septembrie 2023

Buna, mai sunt juristi care sami raspunda mai detaliat/concret ca (Sergiu Galeru AVOCAT-STAGIAR) cred ca ori nu cunoaste ori ceva nu o inteles corect, la mine fix asa era o problema si am eliminat pe tatal din certificat de nastere si la mine paragraf unde este scris tata la toate... mai detaliat punctele este liniuta, da asta o fost cu multi ani in urma si nu mai tin minte cum am facut dar stiu ca este posibil si sepoate de eliminat pe el, daca cineva nu crede poate sami scrie un tel si eu o sa tremit pe viber cert de nastere al meu ca paragrafu unde tata este gol, nu este un doc fals ca eu prin el am facut mai multe acte inclusiv si acte RO si in cert de nastere RO tot in paragraf unde tata stau liniuta! Va rog cine ma poate ajuta stiu ca e pisibil prin judecata da nu mai tin minte care e proceduca! Mercy mult!

18 septembrie 2023
  • Avocat

Buna ziua, eliminarea datelor tatălui din actele de stare civila se face doar prin intermediul instanței de judecată și doar in cazul contestării paternității sau decăderii din drepturile parintesti.
Separat acesta acțiune nu este posibil de efectuat.
Executorul judecatoresc identifica debitorii nu după nume, Prenume ci IDNP.
Dacă scopul este sa se intenteze... mai detaliat procedura de executate reverificati datele de identificarea a tatălui.
Dacă scopul e sa-l decadeti din drepturi parintesti și sa-l adoptați adresați-va in instanța de judecată.

18 septembrie 2023