Eliminarea tatălui din certificatul de nastere

15 martie 2019 378

Buna! Am o problema și nu stiu ce și cum sa fac și unde sa ma adresez. Am un copil de 12 ani, cu tatăl copilului nu am fost căsătoriți, dar copilul a fost recunoscut de către tata. După un timp, ne-am despărțit și el a dispărut și din viața copilului, nu mai contribuia nici la întreținerea, nici la educația copilului! Am decis să-l decad din drepturile părintești și am făcut! Cu hotararea judecătorească am mers și am schimbat familia copilului pe familia mea. Acum am decis sa fac copilului pașaport românesc și deoarece in certificatul de nastere tatăl exista, am nevoie de un act semnat de el, însă de mulți ani el nu este in țara și nici nu am idee unde este. Întrebarea este: pot sa merg cu hotararea judecătorească la starea civilă și sa cer sa mi se facă un certificat nou fără ca el sa fie scris, deoarece este decăzut din drepturi de mulți ani? Dacă nu, care sunt următorii pași? Mersi mult și aștept un răspuns.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Dna Oxana,

Potrivit prevederilor Codului familiei decăderea din drepturile părintești nu presupune ca tatăl nu mai este tată!
Cu această hotărâre nu puteți obține radierea numelui tatălui din rubrica tată din actul de stare civila și din registrul de stare civilă.

Urmează sa consultați Autoritatea Națională pentru Cetățenie să aflați care alte... mai detaliat opțiuni posibile există.

15 martie 2019