Energie termica

31 octombrie 2017 69

Buna ziua. Noi suntem locatarii unui bloc din sectorul Buiucani. Acum 3 zile IMGFL-14 a conectat blocul la energie termică, chiar dacă cunosteau situația sistemului nostru de incalzire - nu au scos aerul din țevi si din acest motiv nu toti locatarii au avut căldura in apartamente. Ba mai mult, din acest motiv s-a spart o țeavă în subsolul blocului alaturat. In weekend au pornit energia termică fara a se asigura sau de a cere permisiunea locatarilor. Toti locatarii au semnat pentru modificarea sistemului vechi de incalzire vertical pe cel orizontal prezentat de termoelectrica si sunt de acord sa astepte modificarea fara a avea caldura. Proiectul nostru de vineri e finisat si trebuie deja sa începem lucrarile pentru noul sistem de distribuire a energiei termice. Deci in cazul dat avem 4 apartamente care nu au avut deloc energie termică. În caz că ne trimit bonurile de plata cu calcule generale pe metrii pătrați pe care ii deținem, dar noi nu am avut deloc energie termică, ce putem face? Unde ne adresăm? Noi nu putem plăti pentru căldura care au avut-o vecinii, iar noi am folosit termoventilatoare pe energie electrica pe care o sa trebuiască desigur sa o achitam. Va rugam sa ne indrumati. Cum putem demonstra la moment ca nu avem energie termică în apartamente, ca sa ne asigurăm că nu vom primi bonuri pentru ceea ce nu am folosit. AJUTATI-NE!!!!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Numiti o expertiza la CNEJ , cu participarea IMGFL care va elucida temperatura mai jos de 18 C in apartament , si lipsa totala a energiei termice livrate ....ulterior cerere prealabila catre furnizorul de energie termica , in cazul refuzului la modificarea sumelor date va adresati in instanta de judecata... mai detaliat !
Succese !

1 noiembrie 2017