Escrocheria avocatului

3 octombrie 2023 3

Bună ziua. Am semnat un contract pentru un an de zile cu o avocată, la un preț extrem de mare pentru a rezolva partajul averii cu fostul soț. Cu părere de rău, însă, am fost dusă de nas de către avocată. Nu se prezenta la ședințe, nu m-a apărat în niciun mod, ba chiar mi-a agravat situația. Aceasta nici măcar nu și-a dat interesul față de cazul meu, însă a luat 40.000 lei. Acum doamna îmi evită apelurile, fie vorbește foarte urât și mă jignește. Până a face achitarea și după ce a luat banii - două persoane total diferite. Nu pot lăsa astfel situația. Cum pot proceda cu astfel de “specialiști”?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Nina, este eșire din situație. DVS trebuie să pregătiți o cerere în adresa Uniunei Avocaților ( mun. Chișinău, str. București 46 ) pentru al pedepsi pe acest ” avoca ”, dacă se poate de spus așa ceva, DVS trebuie să alocați 500 lei pentru a fi examinată cerere DVS... mai detaliat ( B.C. Victoriabank S.A. mun. Chișinău, str. Bănulescu Bodoni 28/1 ), altfel o să fie respinsă. Se ocupă Comisia pentru etică și disciplină, la cerere să fie anexat bonul de plată cu achitarea sumei menționate. De dorit să prezentați documentele de confirmare, ce a servit bază, că DVS ați avut relații cu avocatul.

4 octombrie 2023
  • Jurisconsult

D-na Nina, eu pot să contribui la întocmirea prezentei cereri, apelați la viberul meu de pe telefonul +37368669950. Să știți, că nimeni din colegii astuia avocat n-o să vrei să vă ajute, deoarece toți se hrănesc în așa mod,

4 octombrie 2023
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Comisia pentru etică și disciplină a Uniunii Avocaților din Moldova nu are atribuții de a se implica în relațiile contractuale dintre client și avocat. Ce poate face Comisia în acest caz este să sancționeze disciplinar avocatul.
În calitate de beneficiar al prestațiilor juridice vă recomand să analizați contractul și să... mai detaliat vedeți care este metoda de soluționare a litigiilor dintre client și avocat. Dacă nu este inclus astfel de prevederi răspunsul îl puteți găsi în Codul Civil al Republicii Moldova.
Pe final vreau să vă spun că nu toți avocații sunt așa, eu personal pot să vă acord o consultanță gratuită despre strategia de remediere a drepturilor încălcate de către prestatorul de servicii juridice - 069992921.

4 octombrie 2023