Escrocherie

16 octombrie 2021 28

Buna ziua. În anul 2020 am terminat școala auto. O cunoscinta m-a convins ca are cunoscuți la Centrul de testare ASP si ca mă ajută cu examenele de teorie și practică. I-am dat o sumă de bani pentru acest aranjament și deja de un an mă tot poartă cu vorba, că în curând o să mă cheme să dau exeamenele. Nici actele nu le-am mai văzut, nici banii restituiți. Pot să mă adresez la poliție, cu o plângere gen ”escrocherie”?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Acțiunile descrise de dvs întrunesc elementele componenței de infracțiune ce ține de Traficul de influiență, prin urmare depuneți un denunț în acest sens la Centru Național Anticorupție pentru a fi iniţiată urmărirea penală în temeiul art. 326 Cod penal

17 octombrie 2021