Escrocherie

9 februarie 2024 3

Buna ziua. Am inceput lucrari de asezare a pavajului in curte. Prin intermediul internetului am gasit potentialii lucratori care urmau sa efectueze aceste lucrari. Am achitat in avans costul lucrarilor si al materialor (in total 30.000 lei). Lucratorii s-au prezentat 2 zile, in care doar a inceput lucrarile, dupa care persoana responsabila nu mai raspunde la apeluri. Ca dovezi am inregistrari video si niste schite pe o foaie unde este indicata o parte din suma mentionata, plus semnatura. Intre timp am aflat ca mai are un dosar deschis pentru o situatie asemanatoare. Este posibil de tras la raspundere perosana mentionata? Cum sa procedez in aceasta situatie?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna, Andrei!

Im cazul in care doriti sa va recuperați banii solutia este da inițiați un proces civil impotriva celui care s-a angajat sa efectueze lucrarile.

De asemenea, sunteti in drept sa depuneti o plangere la Procuratura sau Politie, insa si in acest caz daca nu va restituie banii benevol si cauza... mai detaliat este trimisa in judecata sunteti in situatia de a depune o actiune civila fie in cadrul cauzei penale, fie sa inițiați o cauza civila separat.

Cu respect,
Igor Brinister

10 februarie 2024