Escrocherie

5 martie 2019 39

O persoană fizica a cumpărat 2 mașini pentru interesul firmei, dar le-a înregistrat legal pe un angajat! La plecarea de la firmă angajatul și-a luat mașinile după care le-a vândut! Angajatul nu era oficial angajat, lucra la negru! Acum acest angajat a primit citație acasă, cum că este bănuit in conformitate cu articolul 190 alin. 4! Cel care a cumpărat mașinile nu a făcut nici o recipisă pe angajat, a fost pe încredere! Îmi spune-ți, vă rog, care ar fi consecințele acestei fraude? Și dacă poate fi pledat nevinovat angajatul! Mulțumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Elena,

Informația oferita de către dvs e vagă, aici lipsesc multe detalii care, ar fi cazul să fie abordate în particular cu un avocat deoarece, este vorba de o infracțiune ce determină divulgarea datelor cu caracter personal.

5 martie 2019