Escrocherie și manipulare

16 noiembrie 2023 3

Buna! Mama deține un spațiu comercial. În 2018 o companie a solicitat să închirieze de la ea spațiu menționat pentru a presta servicii de vânzare a mobilierului pentru instituții publice. A activat în spațiul vizat în perioada mai-octombrie. În toată această perioadă s-au folosit de resursele imobilului (apă, energie electrică, internet, mobilier), fără să achite chirie. În fiecare săptămână găseau tot felul de ”argumente”: ba contabila nu este, ba șeful general e în deplasare. Reprezentanta companiei în cauză părea o doamnă de încredere. A angajat 4 fete, dintre care am fost și eu victima lor. Am lucrat în această perioadă fără să mi se achite nimic. A tot amânat încheierea unui contract de muncă, sub pretextul că perioada de practică durează 3 luni. În ziua când am zis că mă nu mai pot să lucrez, și-au strîns calculatoarele și au plecat. Mama tot insista ca doamna menționată să scrie o recipisă, dar ea refuza, zicând că nu fuge nicăieri. După plecarea lor, mama a tot sunat-o prima jumătate de an, după care doamna nu mai poate fi găsită la telefon. Eu dispun de poze din perioada activității în acel spatiu, precum și înregistrări în caiet a activității. Doamna menționată își continuă activitatea în localitatea vecină. Mai putem face ceva acum, după atâta timp?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Nu prea este sorț de izbândă.
Termenul de prescripție este de 3 ani, iar de la cele întâmplate au trecut deja mai mult de 4 ani.

17 noiembrie 2023
  • Jurisconsult

Buna Marina, colegul meu dl. Serghei s-a referit la un letigiul civil, prevăzut de Codil civil. Dar eu pot să vă comunic. că eun caz de escrocherie, eu sunt desponibil să vă ajut, să întocmesc o cerere la poliție pentru asta DVS apelați la viberul meu de pe telefonul de... mai detaliat contact +37368669950 și noi vom discuta mai amînunțit.

17 noiembrie 2023