Este adevarat?

19 iunie 2017 37

Buna ziua. Sunt casatorita cu un Belgian. Este in varsta inaintata, iar eu am numai 34 ani. Sotul imi spune ca dupa moarte mi se va da jumate din pensiea lui pe toata viata. Este adevarat?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Zinaida,
Legislația RM prevede o astfel de variantă și anume :
Pensia de urmaș, în cazul în care întreținătorul era beneficiar de pensie pentru limită de vîrstă sau de pensie de dizabilitate severă, se stabilește procentual din pensia pentru limită de vîrstă sau din pensia de dizabilitate severă aflată... mai detaliat în plată sau actualizată, după caz, iar în cazul în care întreținătorul nu era beneficiar de pensie sau era beneficiar de pensie de dizabilitate accentuată sau medie, se stabilește procentual din pensia potențială calculată pentru dizabilitate severă. Cuantumul pensiei de urmaș se calculează în mărime de 50% pentru fiecare urmaș.
Pentru aceasta condițiile le găsiți reglementate în Legea Nr. 156 din 14.10.1998 privind sistemul public de pensii* articolele 24-27.
( http://lex.justice.md/md/313291/ )

19 iunie 2017