Este corect sa fiu trecuta la alta functie si cu un salariu mai mic decat cel precedent?

14 iulie 2017 56

Buna ziua, va rog să mă ajutați cu un sfat. Anterior detineam o functie de raspundere cum ar fi sef adjunct a unui Departament intro institutie de invatamant. Dupa anumite reforme si restructurari, constituiri ale directiilor, sectorul meu a trecut in alta directie si evident si functia alta. Intrebarea mea ar fi: este corect sa fiu trecuta la alta functie si cu un salariu mai mic decat cel precedent??? Va multumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Daca a-ti fost transferat intr-o alta functie , fiind pastrata altcuiva functia detinuta de dstra e ilegal ! Insa daca a-ti fost transferat in urma lichidarii si restructurarii departamentelor in baza ordinului emis de Consiliul institutiei (conform regulamentului intern si a Codului cu privire la educatie ) atunci actiunile acestora... mai detaliat sunt legale !

14 iulie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

În cazul în care are loc lichidarea unității sau reducerea statelor de personal, angajatorul este oblivat sa vă propună o altă funcție. Legea nu obligă angajatorul să acorde un post de muncă similar.
În celelalte cazuri, transferul salariatului la alt post de muncă poate avea loc doar prin acordul scris... mai detaliat al părților.

14 iulie 2017